Výstava: Ondřej Sekora - Život a tvorba

Ferda Mravenec přišel na svět v roce 1927 a žije dodnes.
Výstava k připomenutí jeho tvůrce Ondřeje Sekory začíná v půlce června na Václavském náměstí v Praze.

Letos si ve spojení s legendární kreslenou postavičkou připomeneme hned dvě výročí. Před devadesáti lety se postavička Mravence poprvé objevila v časopisu Pestrý týden a 4. července si připomeneme padesát let od úmrtí jeho duchovního otce, spisovatele, ilustrátora, novináře a karikaturisty Ondřeje Sekory. Vášnivý entomolog svým Ferdou mravencem těšil čtenáře Pestrého týdnu Lidových novin a později hlavně dětské fanoušky v řadě vlastních knih.

 

ondrej sekora a ferda

Ondřej Sekora a jeho legendární kreslené postavičky.


Obě výročí připomene výstava Ferda Mravenec 90 let, která bude slavnostně otevřena 16. 6. 2017 v 15h v pasáži Paláce Koruna v dolní části Václavského náměstí v Praze.
Život malého Ondřeje Sekory poznamenalo brzké úmrtí jeho otce. Povoláním odborný učitel zemřel, když bylo budoucímu spisovateli sedm let. Pocházel ze šesti sourozenců a pro sebe si objevil svět kreslení a hmyzu. Od dětství sbíral brouky a tento celoživotní koníček se později zásadně projevil i v jeho tvorbě. Ta je už dnes v podstatě nesmrtelná.


„V roce 1930 se Sekora podruhé oženil s Ludmilou Roubíčkovou, s níž měl syna Ondřeje. Po této linii se dědictví po této významné postavě české historie dostalo až ke mně,“ říká dědička Jana Kolar, která v současné době žije ve Švédsku. „Jsem ráda, že se na jméno Ondřeje Sekory v Čechách nezapomíná a jeho dílo znají už ti nejmenší.“


Na výstavě budou Sekorovy kresby, komiksy, pastely, knížky a příspěvky psané pro Lidové noviny, ale také mnoho zajímavostí ze života spisovatele.

 

ferda mravenec sekora ondrej obrazky 01


„Méně se už ví, že psal jako sportovní redaktor reportáže z olympiády, Tour de France a přinesl do Československa ragby. Před válkou se svými kresbami a také články v novinách vysmíval Hitlerovi, v nacistickém lágru pak s Oldřichem Novým secvičili divadélko s maňásky z brambor,“ připomíná pořadatel výstavy Lešek Wronka, jednatel společnosti Lewron Music Center, která se chystá v rámci uvedení muzikálu Ferda Mravenec postavičky z příběhů i samotného autora Ondřeje Sekoru propagovat.
Právě nacistický režim stál za zákazem novinové podoby Ferdy Mravence během dalších válečných let. V roce 1941 dostává Ondřej Sekora z politických důvodů v redakci Lidových novin výpověď. Už v roce 1944 ale natočila Hermína Týrlová první československý loutkový film s Ferdou Mravencem, zatímco jeho tvůrce je internován coby manžel židovské manželky v koncentračním taboře.

 

ferda mravenec sekora ondrej obrazky 02


„Výstava je přednostně určena dětem. V červnu a v září budou v rámci výstavy probíhat edukativní hry, kde se děti naučí, jaké druhy brouků žijí v přírodě, procvičí se ve zručnosti jako Ferda Mravenec nebo se naučí základům první pomoci,“ doplňuje Lešek Wronka.

Výstava nabídne více než čtyřicet exponátů. A protože postava vždy zásadového Ferdy Mravence pronikla i do zahraničí, je pro turisty připravena i v anglické verzi.

  

 ferda mravenec sekora ondrej obrazky 03

 

ferda mravenec sekora ondrej obrazky 04